Firmanızın Bütçe kontrolü BudgetLAB’ e emanet

2 Ağustos 2015

Bütçe oluşturma büyük şirketlerin hazırlarken sıkıntı çektiği ve genelde çok zaman ve emek harcadıkları bir görevdir. Yatırım, İşletme ya da Nakit akışı bütçelerini hazırlarken belki de en zoru her kalem için doğru tahminleri yapabilmektir. Üstelik bütçe oluşturulduğunda karşınızda karmakarışık bir Excel ve cevabını bulamadığınız birçok soru vardır.

İşte tam bu sebeplerden dolayı aslında ihtiyacınız olan profesyonelce kurgulanmış bir programdır. Bütçe programı, istediğiniz yıllar arasında yine istediğiniz dönem aralıklarından oluşmuş, ERP programlarıyla tam entegre bir masaüstü yazılımıdır. Bu daha kolay ve çabuk karar vermenize de yardımcı olur.

İşleyişi, “tahmini” bütçe belirli parametrelere göre oluşturulur, “gerçekleşen” bilgileri ise Logo gibi bir ERP programından çekilerek detaylı karşılaştırma, düzenleme ve raporlama yapılır. Aynı zamanda web’den de görüntülenebilir.

Genelde her departman kendi bütçesini hazırlar ve bu departmanlarda birçok gider kalemi ortaktır (maaş, SSK, benzin, vb.), ve tüm bu departmanların konsolidesi alınarak bütçe oluşturulur. Yönetime giden özet bütçe raporunda ise bu detayların hiçbiri görünmez. Ancak bu program sayesinde özet bütçenin yanı sıra isterseniz departman isterseniz gider kalemi bazında ayrıntıları seçip görebilirsiniz.

Her gün belirli bir saatte bir önceki günün meta datası alınıp işlenerek sizin genel bütçenizi rahatlıkla analiz edebileceğiniz bir forma dönüştürür. Bütçe bileşenine ait rakamlar tanımlanır, bunların gerçekleşmesine dair parametreler (formüller) giriliyor. O formül üzerinden gerçekleşeni buluyor.

www.budgetlab.net

Leave A Comment